Spelrätter till försäljning

Fr o m det år man fyller 35 år krävs innehav av spelrätt om man önskar någon av medlemskategorierna A- eller V-medlem. Du behöver inte äga en spelrätt om du väljer någon av kategorierna 22-29 år, greenfeemedlem, årsmedlem eller L-medlem. Däremot kan du som ägare av en spelrätt byta kategori mellan säsongerna och behöver inte ändra något vad gäller din spelrätt.

Om du är intresserad av att köpa en spelrätt tar du kontakt med säljarna nedan och kommer överens om pris. När ni har löst det ekonomiska, förslagsvis via swish, tar säljaren kontakt med Susanne Englund på kansliet via mejl susanne.englund@bbgk.se  och meddelar att spelrätten är såld och betald samt (eventuellt) golf-id på köparen. Vi utfärdar därefter ett spelrättsbevis i dennes namn som vi skickar hem via post. Köparen tar kontakt med kansliet för att meddela önskad kategori vilket därefter faktureras.

Vi har även ett fåtal spelrätter till försäljning på kansliet, kontakta Susanne Englund gällande detta.

Höjd åldersgräns för krav på spelrätt för A- och V-spelare
Vid höstmötet den 7 december 2016 fattades beslut om att höja åldersgränsen för krav på spelrätt för A- och V-spelare. Åldersgränsen har tidigare varit 27 år men har nu höjts till 35 år. Du som blir A- eller V-spelare och som är under 35 år behöver alltså inte köpa en spelrätt nu. Du betalar ändå samma spelavgift som spelrättsägaren.

Klicka här för information om de olika medlemskategorierna.

Namn Mejladress Telefon SB Antal
Ulf Isborn ulf.isborn@gmail.com 070-7442922 SB 1
Lars Billström larshelgeb@telia.com 070-6370131 SB 1
Bengt Janson cathrine.wessterom@telia.com 076-0491233 SB 1
Kajsa Korsgren erikochkajsa@telia.com 070-1748867 SB 2
Ann Katrin Olbers annolbers@yahoo.se 0733-962464 SB 1
Mattias Axelsson mattias.axelsson@yahoo.com 073-5300129 SB 1
Stefan Andersson mrwalterandersson@gmail.com 076-0295468 SB 1
Micke johansson  Annikamaria20@hotmail.com 070-2600855 SB 2
Hans Hall hanshall@live.se 070-8225024 SB 1
Lotta Strindberg lotta.strindberg@outlook.com 070-9242383 SB 2
Martin Wallin Martin.wallin1976@gmail.com 070-5517959 SB 1
Ricard Fihlen ricard.fihlen@bonava.com 070-7523872 SB 1
Stefan Hannus f.hannus@telia.com 070-8813063 SB 1
Tord Vikberg  bagars.tord@gmail.com 070-2946996 SB 1
Johan Lindström Johan_Lindstrom@yahoo.com 070-7931492 SB 1
Anna-Maria Edvinsson am.edvinsson@gmail.com 073-9823778 SB 1
Kjell Owén  kowen55@hotmail.com 076-2828805 SB 1
Torleif Thedeen thedeentorleif@gmail.com 070-8745473 SB 1
Jakob Lagergren jakob.lagergren@telia.com 076-1170282 SB 1
Jonas Lagergren jonas.lagergren@ssab.com 070-2965803 SB 1