Spelrätter till försäljning

Fr o m det år man fyller 35 år krävs innehav av spelrätt om man önskar någon av medlemskategorierna A- eller V-medlem. Du behöver inte äga en spelrätt om du väljer någon av kategorierna 22-29 år, greenfeemedlem, årsmedlem eller L-medlem. Däremot kan du som ägare av en spelrätt byta kategori mellan säsongerna och behöver inte ändra något vad gäller din spelrätt.

Om du är intresserad av att köpa en spelrätt tar du kontakt med säljarna nedan och kommer överens om pris. När ni har löst det ekonomiska, förslagsvis via swish, tar säljaren kontakt med Susanne Englund på kansliet via mejl susanne.englund@bbgk.se  och meddelar att spelrätten är såld och betald samt (eventuellt) golf-id på köparen. Vi utfärdar därefter ett spelrättsbevis i dennes namn som vi skickar hem via post. Köparen tar kontakt med kansliet för att meddela önskad kategori vilket därefter faktureras.

Vi har även ett fåtal spelrätter till försäljning på kansliet, kontakta Susanne Englund gällande detta.

Höjd åldersgräns för krav på spelrätt för A- och V-spelare
Vid höstmötet den 7 december 2016 fattades beslut om att höja åldersgränsen för krav på spelrätt för A- och V-spelare. Åldersgränsen har tidigare varit 27 år men har nu höjts till 35 år. Du som blir A- eller V-spelare och som är under 35 år behöver alltså inte köpa en spelrätt nu. Du betalar ändå samma spelavgift som spelrättsägaren.

Klicka här för information om de olika medlemskategorierna.

Namn Mejladress Telefon SB Antal
Ulf Isborn ulf.isborn@gmail.com 070-7442922 SB 1
Bengt Janson cathrine.wessterom@telia.com 076-0491233 SB 1
Kajsa Korsgren erikochkajsa@telia.com 070-1748867 SB 2
Lotta Strindberg lotta.strindberg@outlook.com 070-9242383 SB 2
Ricard Fihlen ricard.fihlen@bonava.com 070-7523872 SB 1
Tord Vikberg  bagars.tord@gmail.com 070-2946996 SB 1
Johan Lindström Johan_Lindstrom@yahoo.com 070-7931492 SB 1
Per Fylking per@fylking.se 070-5100815 SB 2
Daniel Mäki daniel.maki8812@gmail.com 076-1002734 SB 1
Jan Isberg  isberg.janne@gmail.com 070-5687582 SB 1
Christina Korsgren chistina.korsgren@gmail.com 073-3966746 SB 2
Eric Dahlström eric.dahlstrom77@gmail.com 070-4022622 SB 2
Jan Petterson jan@jaypi.se 070-5386115 SB 2
Yvonne Lindström yvonne@ylk.se 070-5836917 SB 2
Leif Klebark  leif.klebark@siemens.com 072-3105452 SB 1
Monica Fröberg meb.froberg@outlook.com 073-9361094 SB 2
Barbro Carlsson Barbromc@icloud.com 073-7222510 SB 1
Peter Carlsson peter.j.carlsson@hotmail.com 0733-564659 SB 1