11:e segern för Bro-Bålsta GK:s hickorygolfare

Fotograf: Pehr Thermaenius.

Fotograf: Pehr Thermaenius.

Söndagen 19 september avgjordes den klassiska lagmatchen Anders Jansons Minne mellan hickorygolfare från Bro-Bålsta GK och Svenska Golfhistoriska Sällskapet (SGS). Lagmatchen, som är uppkallad efter golfjournalisten och forne redaktören för tidningen Svensk Golf, spelades för första gången 2003 och därmed en av de äldsta i sitt slag. Årets upplaga var den 18:e i ordningen och spelades i gråtrist och blåsigt höstväder. Våra banor var i toppskick och greenerna prisades särskilt av det gästande SGS-laget, som gav vårt lag tufft motstånd. Emellertid visade sig vårt lag vara det starkaste, mycket tack vare fantastiskt spel av våra ankare Mats Jönsson och Rasmus Rönnberg. Både Mats och Rasmus briljerade i sina matcher. Mats gick ett under par i sin fyrbollsmatch. På hål 9 på 18-hålsbanan drev Rasmus enkelt green på två slag trots motvind och vann stort i fyrbollsmatchen. Enligt en av hans motståndare, årets SM-vinnare i H60 och flerfaldige svenske hickorygolfmästaren Peder Kruse (Båstads GK), var Rasmus andraslag det absolut bästa hickorygolfslag som Peder sett. När de åtta greensome- och fyrbollsmatcherna var färdigspelade stod det klart att Bro-Bålsta vunnit med stor marginal (6,5 mot 1,5 poäng) och därmed tagit sin 11:e inteckning i vandringspriset.

Kaptenen för BBGK-laget Patric Andersson önskar tacka sina spelare för fantastiskt bra spelad hickorygolf och föredömligt visad sisu. Tillsammans med Gunnar Gradin, som också höll i arrangemanget, önskar han tacka krögaren Martin för välsmakande scones, grädde och jordgubbsmarmelad som serverades på morgonen före matcherna. Tack även till banchefen Micke och personal för utomordentligt välskötta banor.